پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
ساعت : 12:57 ق.ظ
نویسنده : Milad A


بازی تیمهای تراکتورسازی و استقلال همیشه هیجان خود را داشته و این حساسیت تنها به جایگاه دو تیم در جدول ردهبندی محدود نشده، بلکه عواملی دیگر همچون پرطرفداران بودن هر دو تیم، حضور یک فصله سرمربی و چند بازیکن استقلال در تراکتورسازی، نتایج فصل گذشته و اینکه هر دو تیم نماینده ایران در باشگاههای آسیا در برجسته کردن این بازی نقش بسزایی داشتهاند.

دو تیم در لیگ برتر 10 بار به مصاف هم رفته‌اند که سهم استقلال چهار برد و تراکتورسازی سه برد بوده و سه بازی دو تیم نیز با تساوی خاتمه یافته است.

مهمترین نکته بازی‌های دو تیم در لیگ برتر حسرت پیروزی 10 ساله استقلال بر تراکتورسازی و دو برد متوالی تراکتور در خانه استقلال می‌توان اشاره کرد.

مروری کوتاه به سابقه بازی‌های دو تیم در لیگ برتر انداخته است.

نخستین دوره لیگ برتر(81-1380):

بازی رفت: استقلال تهران 4- تراکتورسازی تبریز صفر

تراکتورسازی بحران‌زده با هدایت محمود یاوری به مصاف استقلالی رفت که با منصور پورحیدری در  بهترین شرایط خود قرار داشت. مشکل نیم فصل اول تراکتورسازی عدم گلزنی بازیکنان این تیم بود. شاگردان یاوری در 13 بازی دور رفت فقط یک گل و در شکست دو بر یک مقابل ابومسلم به ثمر رسانده و با 8 باخت و 5 تساوی بدون گل در انتهای جدول قرار گرفتند.

محمد نوازی، سیروس دین محمدی، یدالله اکبری و فرزاد مجیدی زننده گل‌های تیم استقلال تهران بودند.

اولین دوره لیگ برتر(81-1380):

بازی برگشت:تراکتورسازی تبریز صفر- استقلال تهران 1

در نیم فصل دوم شیخ لاری جانشین محمود یاوری شد، اما به غیر از دو پیروزی مقابل سپاهان اصفهان و ابومسلم مشهد، در روند نتایج ضعیف تراکتورسازی تغییری حاصل نشده و این تیم در زمین خود و حضور تماشاگرانش بازی را با گل فراز فاطمی به استقلال تهران واگذار کرد. تراکتورسازی در نهایت در پایان فصل به لیگ یک سقوط کرد.

نهمین دوره لیگ برتر(89-1388):

بازی رفت: تراکتورسازی تبریز 1 - استقلال تهران 1 

حضور هفت ساله تراکتورسازی در لیگ یک سبب شده بود که در سابقه بازی‌های دو تیم وقفه طولانی پیش افتد.

تراکتورسازی در یکی از شب‌های ماه رمضان میزبان استقلال تهران در ورزشگاه یادگار امام بود. این نخستین بازی بود که ورزشگاه یادگار امام به صورت کامل پر شده و حضور انبوه تماشاگران حتی بازیکنان و مسئولان تراکتورسازی را نیز غافلگیر کرده بود. در این فصل تراکتورسازی با تماشاگرانش به عنوان پدیده فصل معرفی شدند.

ابتدا استقلال با گل فرهاد مجیدی پیش افتاد، اما محمد ابراهیمی در نیمه دوم بازی را به تساوی کشاند. صمد مرفاوی هدایت تیم استقلال را بر عهده داشت و فراز کمالوند نیز مربی تراکتورسازی بود.

نهمین  دوره لیگ برتر(89-1388):

بازی برگشت: استقلال تهران 2- تراکتورسازی تبریز 2

بازی تیم‌های تراکتورسازی تبریز با استقلال تهران در ورزشگاه آزادی با حضور 100 هزار تماشاگر برگزار شد. برای نخستین بار در تاریخ این ورزشگاه تعداد تماشاگران تیم مهمان بیشتر بوده و نزدیک به 60 هزار نفر  منتسب به تراکتورسازی تخمین زده شد. بعد از این بازی استقلالی‌ها  قانون 10 درصد حق تماشاگران تیم مهمان را مطرح کرده و با توجه به نفوذی هم که در فدراسیون داشتند توانستند این قانون را به حالت اجرایی فعال کنند. این در حالی بود که استقلالی‌ها طی سال‌ها بازی در شهرستان‌ها تعداد تماشاگرانش از تیم میزبان بیشتر بوده و هیچگاه نیز بحث 10 درصد در میان نبوده است.

هنوز ثانیه‌هایی از بازی نگذشته بود که مهرداد پولادی با شوتی از فاصله 40 متری دروازه وحید طالب‌لو را گشود. استقلالی‌ها که در شوک این گل فرو رفته بودند به سختی توسط فرهاد مجیدی بازی را به تساوی کشاندند. نیمه دوم نیز حنیف عمران‌زاده برای استقلال و مصطفی اکرامی برای تراکتورسازی گلزنی کردند تا این بازی با تساوی دو بر دو خاتمه یابد.

مرفاوی و کمالوند همچون بازی رفت سرمربیان دو تیم بودند.

دهمین  دوره لیگ برتر(90-1389):

بازی رفت: تراکتورسازی تبریز 1 - استقلال تهران 1

شوت میلاد میداودی در نیمه اول تراکتورسازی و 70 هزار تماشاگرش را به حیرت برد تا بازی در نیمه اول به سود استقلال خاتمه یابد.

در نیمه دوم تراکتورسازی سوار بر بازی بود و با پنالتی جاسم کرار بازی را به تساوی کشاند. جنجالی‌ترین صحنه این بازی گل صحیح جاسم کرار بود که از سوی کمک داور به اشتباه آفساید اعلام شد تا استقلال با هدایت پرویز مظلومی از یک شکست حتمی بگریزد.

دهمین دوره لیگ برتر(90-1389):

بازی برگشت: استقلال تهران 1 - تراکتورسازی تبریز 2

شبی که تبریز تا صبح نخوابید. با وجود محدودیت برای تماشاگران تراکتورسازی، نیمی از ورزشگاه قرمز پوش شده بود. تراکتورسازی در همان دقایق نخست با گل محمد نصرتی از میزبان پیش افتاد اما در نیمه دوم سید صالحی گل تساوی را به ثمر رساند.

در دقایق پایانی تراکتورسازی صاحب یک ضربه پشت 18 قدم شد که جاسم کرار توپ را استادانه در کنج دروازه استقلال قرار داد تا تراکتورسازی نخستین پیروزی خود بر استقلال را در تهران جشن بگیرد. تراکتورسازی پیش از این بازی دو بار استقلال را در جام‌های تخت جمشید و آزادگان در تبریز شکست داده بود. هدایت تیم استقلال با پرویز مظلومی بود و تراکتورسازی نیز توسط فراز کمالوند کوچ می‌شد.

یازدهمین دوره لیگ برتر(91-1390):

بازی رفت: استقلال تهران 2 - تراکتورسازی تبریز 3

چند ماه بعد از پیروزی تراکتورسازی بر استقلال و در آخرین روزهای تابستان 90 تیم تراکتورسازی دومین پیروزی متوالی مقابل استقلال را در تهران کسب کرده و مردم تبریز یک جشن دیگر در خیابان‌های تبریز رقم زدند.

در این بازی ابتدا فرهاد مجیدی با یک ضربه محکم میزبان را پیش انداخت اما در ادامه سیدمحسن حسینی با شوت سرکش گل تساوی تراکتورسازی را به ثمر رساند. در ثانیه‌های پایانی نیمه نخست آل‌نعمه با ضربه سر گل دوم تراکتور را وارد دروازه استقلال کرد. در نیمه دوم حسینی مدافع تراکتورسازی اشتباه مرگباری مقابل جباری به ثمر رساند تا این هافبک خلاق گل تساوی را به ثمر رساند. بازی در دقایق پایانی سپری می‌شد که فلاویولوپز با ضربه سر برای سومین بار دروازه مهدی رحمتی را گشود تا تراکتورسازی با هدایت قلعه‌نویی بتواند تیم استقلال پرویز مظلومی را شکست دهد.

یازدهمین دوره لیگ برتر(91-1390):

بازی برگشت: تراکتورسازی صفر- استقلال تهران2

استقلالی‌ها 10 سال در حسرت پیروزی مقابل تراکتورسازی بودند اما با اشتباه محرز محسن ترکی به پیروزی شیرین در تبریز دست یافتند. اشتباهات تاثیرگذار محسن ترکی در گرفتن دو پنالتی برای استقلال و اخراج بی‌دلیل احسان حاج‌صفی شیرازه تیم میزبان را به هم ریخت. ترکی یک پنالتی مسلم را زمانی که تراکتورسازی تنها با یک گل عقب بود را نیز برای تراکتورسازی نگرفت تا جو ورزشگاه کاملا علیه تیم داوری شود. هر دو ضربه پنالتی استقلال را مجتبی جباری به گل این تیم تبدیل کرد.

دو تیم در کورس قهرمانی لیگ برتر بودند که با این نتیجه تراکتورسازی از استقلال عقب افتاده و در نهایت در پایان فصل نیز با اختلاف یک امتیاز قهرمانی را به استقلال واگذار کرد.

دوازدهمین دوره لیگ برتر(92-1391):

بازی رفت: تراکتورسازی تبریز 2- استقلال تهران صفر

جنگ مدیر تراکتورسازی تبریز با سرمربی فصل گذشته تراکتورسازی که هدایت استقلال را برعهده گرفته بود، سبب شد امیر قلعه‌نویی قید سفر به تبریز را زده و تیمش را به دستیاران خود بسپرد.

تراکتورسازی با ارائه یکی بازی روان یکی از آسان ترین پیروزی‌های خود مقابل استقلال را کسب کرده و با دو گل فلاویو لوپز و میلاد فخرالدینی بر استقلال غلبه کرد.

نکته عجیب این بازی پر نشدن ورزشگاه و حضور تنها 50 هزار تماشاگر در ورزشگاه یادگار امام بود.

دوازدهمین دوره لیگ برتر(92-1391):

استقلال تهران1- تراکتورسازی تبریزصفر

بازی تیم‌های اول و دوم جدول به سود استقلال خاتمه یافت. مصدومیت خسرو حیدری  و اخراج آرش برهانی در همان نیمه اول  سودی برای تراکتورسازی نداشت تا شاگردان تونی اولیویرا بازی  را با گل نکونام به استقلال و قلعه‌نویی واگذار کنند.

این شکست سرآغاز ناکامی‌های دو ماهه تراکتورسازی بود که در نهایت به اخراج تونی اولیویرا منجر شد.


 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic